Click on image for a better view:

Photograph of Samuel B. M. Young, US Army Officer extraordinaire!!
Photograph of Samuel B. M. Young, US Army Officer extraordinaire!!
Young would join as a private soldier and rise to the rank of Lt. General. Please see below for a more extensive biography.
Image has been removed from a scrapbook long ago, and has minor mounting traces and wear as shown in the scan. Measures roughly 5.5" x 4".

I have searched for many years for an image of Young, and am glad to offer this one for sale.

$275.00 plus shipping

SAMUEL BALDWIN MARKS YOUNG was born in Pittsburgh, Pennsylvania, on 9 January 1840; attended Jefferson College at Canonsburg, Pennsylvania; enlisted as a private in Company K, 12th Pennsylvania Infantry, April 1861; was commissioned a captain in the 4th Pennsylvania Cavalry September 1861; married Margaret McFadden, 1861; served in the Civil War with the Army of the Potomac, receiving promotions in the volunteers to major (1862), lieutenant colonel and colonel (1864), and brevet brigadier general (1865); entered the regular establishment as a second lieutenant, 12th Infantry, May 1866; was promoted to captain and transferred to the 8th Cavalry, July 1866; served on the frontier in operations against southwestern Indian tribes, 1866-1879, receiving in 1867 three retroactive brevet ranks for gallantry and meritorious service in earlier actions at Sulphur Springs (major), Amelia Springs (lieutenant colonel), and Sayler's Creek (colonel); served on the organizing faculty of the School of Application for Infantry and Cavalry at Fort Leavenworth, 1882; was promoted to major, 3rd Cavalry, April 1883, to lieutenant colonel, 4th Cavalry, August 1892, and to colonel, 3d Cavalry, June 1897; was appointed brigadier general (May 1898) and major general (July 1898) of volunteers; commanded a brigade in the Santiago campaign in the War with Spain, 1898; was a brigade commander in the Philippine Insurrection, 1899-1901, led the advance forces in the final operations in northern Luzon, and was military governor of that district; was promoted to brigadier general in the regular establishment, January 1900, and advanced to major general, February 1901; commanded the Department of California, 1901-1902; was appointed president of the War College Board, November 1901, and became the first president of the Army War College, July 1902; was appointed a member of the General Staff Selection Board; March 1903, and of an Army and Navy board for cooperation between the services, 1903; was promoted to lieutenant general, August 1903, and commanded the Army for one week; was the first chief of staff of the United States Army, 15 August 1903-8 January 1904; supervised the initial implementation of the General Staff concept and recommended establishment of a general service corps to relieve combat personnel of technical service functions; retired from active service, January 1904; was president of a board that reviewed the circumstances and findings in the Brownsville Affair; died in Helena, Montana, on 1 December 1924.